Ana Sayfa/Genel/CNC TEZGAH ALIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖZELLİKLER

CNC TEZGAH ALIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖZELLİKLER

CNC TEZGAH ALIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖZELLİKLER

Günümüzde imalatın her aşamasında kullanılmakta olan CNC takım tezgahlarını (CNC Machine Tools) üreten firma sayısına paralel olarak aynı model tezgâhların çok farklı özelliklere sahip versiyonları da her geçen gün tezgâh piyasasındaki yerini almaktadır. Bu nedenle özellikle KOBİ (Küçük ve Orta Boyutlu İşletmeler) bu tür ileri teknoloji içeren tezgah sistemlerine yatırım yapmayı düşündükleri zaman çok iyi bir fizibilite çalışması yapmak ve işletmelerine en uygun ürünü seçmek zorundadırlar. Ancak bugüne kadar pek çok işletme bu konuda yanlış adımlar atmş, yeterli araştırma yapmadan bu tür yatırımlara girişmişlerdir.

Görünürde çok büyük zarara uğramamış olsalar da bu tezgahlar rantabl bir şekilde kullanılamadıkları için asıl kayıpları bu tezgahları verimsizce ve tecrübesiz kullandıklarında görmüşlerdir. Bir diğer husus ise maalesef bazı üreticilerin tezgah imalatında ucuz ve Çin menşeili mal kullanmalarıdır. Vida ve somun grupları, raylar gibi ürünlerde işlevselliği düşük ürünlerin kullanılması, üreticilerin satmış oldukları tezgahlar konusunda yetersiz eğitim vermemesi hatta zaman zaman hiç eğitim vermemesi, müşteri gruplarını mağdur etmektedir. Örneğin hangi kesici takım ile ne tür malzemenin işlenmesi gerektiği, tezgah ilerleme hızlarının işlenen parça ve ucun doğru seçilip seçilmedikleri sorulduğunda ise ellerindekinin en sert olduğu için her malzemeyi işleyeceği gibi açıklamalar yapmaları üretkenliği düşüreceğinden maddi zararlar oluşmasına da engel olamayacaktır.

Unutulmamalıdır ki, düşük bütçe ile imal edilen tezgahlar sık bakım ve tamir nedeni ile en kısa sürede daha büyük bir masrafa sebebiyet vereceklerdir. Bizler “Nokta CNC” olarak tüm bunları dikkate alarak en doğru ürünün doğru müşteriye satılmasından, eğitim ve satış sonrası en iyi teknik desteği vererek müşterilerimizin yanında olmaktan her zaman gurur duyarız.

CNC tezgah ve sistemlerinin seçiminde göz önünde bulunudurulması gereken hususlar;

  • Yatırımci işletme sahibi öncelikle mevcut bir imalatı varsa bu imalata yoksa yapmayı düşündüğü imalata yönelik bir tezgah seçmelidir. Bazı işletme sahipleri belirli bir imalatları olmadığı için genel amaca yönelik tezgahlar tercih etmektedirler. Ancak bu durumda imalatlarına uygun tezgah tercih etmiş olan firmalar karşısında rekabet şansları da azalmaktadır.
  • İmalata uygun olarak seçilen tezgah kendisini kısa sürede amorti edecektir. Bunun sonucunda işletme yeni yatırımlara yönelme şansı bulmaktadır.
  • Üretimi düşünülen parçaların çeşitliliği, sayısı, üretim zamanları da önemli hususlardır. CNC tezgahları, CNC Router özellikle çok miktarda olan ya da geometrik olarak karmaşık olan iç parçalarının üretiminde tercih edilmektedir.
  • CNC tezgahlarının kalitesi teknolojik ömrünün uzun olması ve teknolojik olarak en son yenilikleri içerimesi. Bilgisayarlı sistemler ve CAD/CAM programlarına uyumlu olması.
  • Tezgah satıcısı firmanın eğitim, teknik destek, arz talep ve bakım konularındaki yeterliliği. Gerektiğinde yedek parça temini ve bu tür konulardaki destek maliyetlerinin uygunluğu.
  • Alınacak olan tezgaha ait işleme yetenek ve kapasitelerinin iyi analiz edilmesi. Özellikle eksen sayılarının belirlenmesi (CNC İşleme merkezlerinin 3,4 ya da 5 eksenli –A ve B eksenli olması gibi) Çünkü doğru olarak seçilen her eksen CNC tezgah maliyetini minimum %25 oranında arttırmakla beraber buna paralel olarak imalat sürecini de yüksek oranda kısaltmaktadır.
  • İmalat öncesi iç parçası simülasyonun 3D yapılması, programa her aşamada müdahale edebilme, imalat süresinin programcıya bildirilmesi, manuel programlamada döngü (cycle) ve özel macro komutlarının kullanılabilmesi.
  • İmalat esnasında çarpma, bindirme vb gibi durumlarda tezgaha ait güvenlik önlemlerinin var olup olmadığı, eğer güvenlik önlemi mevcutsa özellikleri ve niteliği. Gerektiğinde tezgah ana sisteminin koruma amaçlı olarak tüm sistemini otomatik olarak durdurabilmesi.
  • Tezgah kontrol ünitesinin imalatının her aşamasında optimizasyona çık olması. Yani programın sürekli olarak iyileştirilmesi.
  • Nokta CNC Akıllı Makinalar Üretir
By | 2016-11-22T06:19:43+00:00 22 Kasım, 2016|Genel|0 Comments

Leave A Comment