Ana Sayfa/Genel/CNC Router Nedir?

CNC Router Nedir?

CNC Router Nedir ? Bu İşleme Tezgahları Hangi Alanlarda Kullanılır?

Cnc Router işleme tezgahları, ahşap, metal, derlin, kestamit, mermer ve plastik gibi malzemeleri bilgisayar yazılımları (CAD-CAM) destekli olarak çizimleri yapılarak el değmeden hassas ve rijit işleyebilen makinalardır. Bu tezgahlara CNC (Computer Numeric Control-Bilgisayarlı Numerik Kontrol) adı verilme sebebi de budur. Yani bigisayar destekli yüksek hafızalı tam otomatik kod çalıştıran makinalardır. CNC tezgahları öncesinde NC (Numerik Kontrol) adı verilen 1970 ‘li yılların teknolojisi olan ve Bilgisayarsız çalışabilen Teyip-Kaset-Delikli Şerit Kağıt vb. unsurlar içeren yarı otomatik tezgahlar vevcuttu, ki bilgisayar teknolojisinin çizim yapabilme yeteneğinin artması sonucu bu eski NC kavramı ile çalışan makinalar Computer (Bilgisayar) kavramı ile çalışabilir yapıya sahip oldu ve ismi CNC kavramı ile anılmaya başlanılmıştır.

CNC Makine Tezgah Teknolojisi iki alt gruba ayrılır;

1 – CNC Dik İşleme veya Yatay İşleme Makine Grubu

2 – CNC Router İşleme Tezgahları

 

Nokta CNC İmalatı CNC Router

Nokta CNC İmalatı CNC Router

 

Birinci gruba giren dik işleme tezgahları ilk önceleri (eski dönemlerde) Liner Araba ray teknlojisinin bulunmadığı 1980 ‘li yıllarda Demir demire sürterek hareket edebilen düşük hızlarda çalışabilen ve aşınma sonucu ciddi maliyetler ile karşı karşıya kalınan konvansiyonel makinalardı. Bu tezgahlarda kesme hızı düşük olduğu gibi zamandan tasarruf elde edilebilmesi amacı ile işlenen parça yani malzeme kesim derinliği de yüksek tutuluyordu. Fakat Turcid vb. kızak koruyucuları ile aşınma önlenmesine rağmen çalışan kızakların belirli bölgeleri çalışmayan bölgeye göre daha fazla aşınmaya maruz kaldıklarından dolayı, bu sistemin de ömrü kısa ve hassasiyeti de azami derecede düşük seviyelerde idi. Eskimiş bir kızak sistemi çok yüksek maliyetler ile taşlamaya ve tekrar kaplamaya gittiğinden dolayı parça işleme maliyetleri de oldukça yüksek oluyordu. Günümüzde Lineer Ray araba Bilyalı Vidalı Miller ile bu yapı desteklenmiş olup, Kalıp ve parça imalat sanayisi için önemli bir unsur haline gelmiştir.

 

İkinci gruba giren CNC Router ise Bilyalı Somun, Vidalı mil ve Bilyalı Kare Kızak Ray ve Arabalardan oluşan, köprü hareketi mantığı ile çalışan daha az yer kaplayarak daha çok işleme alanı sunabilen, hareket esnasında sürtünmenin en aza indirildiği ve Kesme Hızlarının çok daha fazla arttırıldığı bir yapıdır. CNC Router tezgahları kesme hızları yüksek olduğundan dolayı kesici takımın parça işleme performansı arttırılmış, uç ısınmasının önüne geçilmiş, daha küçük alanlarda ve daha az maliyetler ile parça işleme kolaylığı getirmiş bulunmaktadır. CNC Router ürün grupları ile daha az maliyet ile daha çok malzeme işleme sağlanmış olup, günümüzde ulaşılan kesme ve işleme teknolojisinin zirve noktadır.

 

Unutulmamalıdır ki yeni teknolojiye ayak uydurmayan işletmeler eskimeye ve fiyat rekabet piyasasına ayak uyduramadıkları sürece gerilemeye mahkümdurlar.

 

CNC Router Tezgahlarında bir diğer önemli ve gelişme gösteren unsur ise makinayı kontrol eden yazılım ve elektronik birimin verimliliğidir. Kontrol Yazılımı ne kadar gelişmiş ise CNC Router Takım Tezgahı da bir o derece hızlı ve verimli işlev görmektedir. Nokta CNC Türkçe CNC Kontrol Yazılımları ve Yerli CNC Kontrol Üniteleri imal edebilen Freze, Plasma, Torma, Punta Kaynak Robotları, Lazer gibi uygulamalarda kullanmlak üzere kendi elektronik kontrol sistemlerini ve yazılımlarını üretebilen bir yapıya ulaşmış durumda olan bir şirkettir.

 

Firmamız  Nokta CNC 3, 4 ve 5 Eksen CNC Router, Kapı İşleme Tezgahları, Ahşap CNC Router, Mermer CNC Router, Reklamcı CNC Router, CNC Kontrol Kartları ve Türkçe CNC Kontrol Yazılımları konusunda uzmanlaşmış bir altyapı ile Türkiye ve dünyanın bir çok ülkesine üretmiş olduğu CNC Router tezgahlarını ve bir çok dilde hazırlamış olduğu yazılımları pazarlayabilen bir konuma gelmiştir.

 

Bilinmesi gereken bir diğer önemli husus ise yazılım ve CNC Tezgahın bir bütün ile çalıştığı ve her ikisinden sadece birinin kusurlu olması durumunda, makinadan alınacak olan verimliliğin ve performansın çok düşeceği aşikardır. Bir diğer önemli kavram ise yazılımın makinayı yönettiğidir. Kötü hazırlanmış veya tezgaha uygun olmayan bir yazılım ile verim almak mümkün değildir. Örnek vermek gerekir ise; Programı istenilen yerde durdurma ve tekrar hatasız devam ettirebilme, Elektrik kesintisinde işe kalınan yerden devam edebilme, parça yüksekliği sensörü ile iş parçası yüksekliğini çok düşük hata ile otomatik hesaplayabilme, kesim esnasında dönüş hareketlerinde işleme hızının yeniden otomatik hesaplanabilmesi en az sarsıntı ile parça işleme imkanı tanınması, program çalışan makine kodlarını (g-kodlarını) analiz ederek bir sonraki hareket için mekanik gövdenin en kısa yolu takip ederek işleme noktasına ulaşmak vb. bunlar yazılımın ve makinanın performansını arttıran çok önemli unsurlardır.

 

CNC Router Tezgahları; günümüzde makine sanayi, mobilya ve ahşap üretim üretim tesislerinde, uçak sanayisi, ev eşyası, beyaz eşya üretim tesislerinde, boya robotları, mermer kesme, ebatlama ve işleme sektörlerinde, kapı ve panel kapı imalatı, 3 boyutlu kalıp işleme ve daha bir çok alanda insan elinin yapamayacağı hassasiyetler ile hayatımızın bir çok alanında iş süresini hızlandırmak, maliyetleri azaltmak, verimliliği arttırmak ve hata oranını düşürmek amaçlı kullanılmaktadırlar.

Unutulmamalıdır ki; Teknoloji iş hayatımızı hızlandırmış, bu hız ile üretimde hata yapma ihtimalimiz de artmıştır. Bunu önleyen bilgisayar destekli yazılım ve makinaların bütünleştiği, olabildiğince insana ihtiyaç duymayan CNC Router (Bilgisayar Destekli Makina) üretimin en önemli ve vazgeçilemez bir unsuru haline gelmiştir.

Firmamıza ait ürünlerini NOKTA CNC makina Türkiye web sayfsından  da izleyebilirsiniz.

 

Makaleyi Hazırlayan: Nokta CNC Yazılım ve Otomasyon Sistemleri

 

By | 2017-04-03T16:26:16+00:00 3 Nisan, 2017|Genel|0 Comments

Leave A Comment